قصه ای از غصه هایی كه رنگ موفقیت می گیرند

مستند علمی «رهاورد» روز یكشنبه همزمان با روز جهانی معلولین از این گروه می گوید.

1402/09/12
|
10:27
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، هدف از نام‌گذاری سوم دسامبر با عنوان روز جهانی معلولان، بهانه ای برای جلب توجه افكار عمومی نسبت به مشكلات معلولان، كوشش برای حل این مشكلات و تاكید بر حذف تبعیض علیه آن ها است.

مریم بانو فطرتی تهیه كننده «رهاورد» بیان كرد: هر سال سازمان ملل موضوعی را برای مضمون روز جهانی معلولان اعلام می كند. اعلام شعار و موضوع سالانه می‌تواند یك تمركز اساسی در مورد چگونگی تلاش جامعه برای از بین بردن موانع جسمی، تكنولوژیكی و نگرشی برای افراد معلول را فراهم كند، امسال از سوی سازمان ملل شعاری با مضمون « راه حل های تحول آفرین برای توسعه فراگیر و نقش نوآوری در دامن زدن به جهانی در دسترس و برابر» برگزیده شده است.

وی ادامه داد: كم توان یا معلول به كسی گفته می‌شود كه به علت نقص جسمی یا ذهنی (چه مادرزاد و چه غیر آن) اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و كارآمدی عمومی وی ایجاد شده و تا حدی یا به كلی از تامین ضرورت‌های زندگی عادی فردی یا اجتماعی ناتوان است

فطرتی گفت: در همین راستا در برنامه «رهاورد» با مهندس علی محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی كشور، غلامرضا رضایی فر رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مناسب سازی سازمان بهزیستی كشور، احمد فتاحی معلول ضایعه نخاعی و دكتر سولماز رضایی دكترای برنامه ریزی شهری گفت و گو خواهیم كرد.

این تهیه كننده رادیویی در پایان تصریح كرد: نمایشگاه گروهی صنایع دستی با عنوان «لبخند ارمغان» توسط توان یابان ذهنی مركز توانبخشی ارمغان از پنجشنبه 9 آذر ساعت 16 در نگارخانه كِلك خیال برگزار شده و به مدت یك هفته ادامه دارد، این نمایشگاه كه با مشاركت مراكز توابخشی و حرفه آموزی ارمغان 300 اثر هنری از 60 نفر از نوجوانان و جوانان سندرم داون (14 سال به بالا) كه به مدت یكسال وقت گذاشته‌اند را در معرض دید عموم قرار می‌دهد همزمان با روز جهانی معلولان (12 آذر) از نوجوانان سندرم داون تقدیر می‌شود.

علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا پنجشنبه 16 آذر از ساعت 10 تا 19 به نگارخانه كلك خیال واقع در خیابان پیروزی، خیابان شكوفه، خیابان شهید كاظمی، جنب پارك گلزار طبقه دوم مراجعه كنند.

گفتنی است مستند «رهاورد» یكشنبه 12 آذر به تهیه كنندگی مریم بانو فطرتی، گزارشگری نوید دانشور و هماهنگی اكرم خیرخواه ساعت 13:30 روی آنتن می رود.

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع