خبرگزاری میراث آریا آشنایی با بش قارداش در برنامه فرهنگ مردم

برنامه فرهنگ مردم از طریق امواج رادیو جمعه 10 آذر، به شهر بجنورد سفر می‌كند تا جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی این شهر را معرفی كند.

1402/09/11
|
16:45
|

به گزارش میراث آریا، زهرا فقیه میرزایی، تهیه كننده برنامه فرهنگ مردم بیان كرد: شهرستان بجنورد در شمال شرقی خراسان شمالی قرار دارد و از لحاظ نژادی، قومی و قبیله‌ای از اقوام فارس،كرمانج، ترك، تركمن و بلوچ با پراكندگی در سطح شهرستان تشكیل شده است.
او ادامه داد: در این شهر بیش از 75 اثر و ابنیه تاریخی و باستانی از جمله بنای بش قارداش، عمارت مفخم، بنای آیینه خانه مفخم، كوشك باغ علی آباد، تپه سنجر و... وجود دارد.
میرزایی تصریح كرد: گردشگاه بش قارداش از جاهای دیدنی بجنورد است. براساس نظر محققان فرم معماری این ساختمان در هیچ یك از آثار معماری ایران مشاهده نشده و صرفا به دست هنرمندان بجنوردی ساخته شده است.
تهیه كننده برنامه فرهنگ مردم افزود: بش قارداش جزو مناطق نمونه گردشگری و مجموعه ای تاریخی- تفریحی است كه آب چشمه آن از معروف‌ترین آب‌های معدنی شرق كشور به شمار می‌رود.
این اثر در 11 دی 1380 با شماره ثبت 4575 به‌ عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تهیه كننده فرهنگ مردم از دیگر بخش های برنامه به نقش و جایگاه كارترانه‌ها در زندگی مردم‌ به ویژه كارترانه‌های زنان پنبه‌چین، زنان تاله‌كوب و لوبیاچین اشاره كرد و گفت : همچنین در برنامه جمعه دهم آذر از نقش و كاركرد چیستان‌ها در «فرهنگ مردم» خواهیم گفت.
فرهنگ مردم به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدابرداری مریم حق‌نظری و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود.

دسترسی سریع