خبرگزاری صدا و سیما آشنایی با بش قارداش در «فرهنگ مردم» رادیو ایران

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه دهم آذر، از طریق امواج رادیو، سفری به شهر بجنورد می‌كند و در این سفر شنوندگان رادیو ایران را با جاذبه‌های گردش‌گری، تاریخی و طبیعی این شهر بیشتر آشنا می‌كند.

1402/09/11
|
16:45
|

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در شهرستان بجنورد در شمال شرقی استان خراسان شمالی بیش از 75 اثر و ابنیه تاریخی و باستانی وجود داردكه برخی آن‌ها عبارتند از: «بنای بش قارداش، عمارت مفخم، بنای آیینه خانه مفخم، كوشك باغ علی آباد، تپه سنجر و...»
گردشگاه «بش قارداش» از جا‌های دیدنی بجنورد و در هفت كیلومتری آن، با محوطه‌ای زیبا، درختان سر به فلك كشیده و استخر‌های آب قدمتی دیرینه دارد.
براساس نظر محققان فرم معماری این ساختمان در هیچ یك از آثار معماری ایران مشاهده نشده و صرفا به دست هنرمندان بجنوردی ساخته شده است.
«بش قارداش» امروز از مناطق نمونه گردشگری و مهم و مجموعه‌ای است تاریخی- تفریحی كه آب چشمه آن از معروف‌ترین آب‌های معدنی شرق كشور به شمار می‌رود.
این اثر در تاریخ 11 دی 1380 با شماره ثبت 4575 به عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
از دیگر بخش‌های برنامه باید به نقش و جایگاه كار‌ترانه‌ها در زندگی مردم به ویژه كار‌ترانه‌های زنان پنبه‌چین، زنان تاله‌كوب و لوبیا‌چین اشاره كرد ؛ همچنین این برنامه جمعه دهم آذر، به نقش و كاركرد چیستان‌ها در «فرهنگ مردم» نیز می پردازد.
«فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می‌شود.

دسترسی سریع