آشنایی با بش قارداش در «فرهنگ مردم»

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه دهم آذر، از طریق امواج رادیو، سفری به شهر بجنورد می كند و در این سفر با جاذبه‌های گردش‌گری، تاریخی و طبیعی این شهر بیشتر آشنا خواهیم شد.

1402/09/10
|
08:30
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، زهرا فقیه میرزایی تهیه كننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان كرد: شهرستان بجنورد در شمال شرقی استان خراسان شمالی قرار دارد. شهرستان بجنورد از لحاظ نژادی و قومی و قبیله‌ای ازاقوام فارس،كرمانج، ترك، تركمن و بلوچ با پراكندگی در سطح شهرستان تشكیل شده است.

در این شهر بیش از 75 اثر و ابنیه تاریخی و باستانی وجود داردكه برخی آنها عبارتند از: «بنای بش قارداش، عمارت مفخم، بنای آیینه خانه مفخم، كوشك باغ علی آباد، تپه سنجر و...»

وی ادامه داد: گردشگاه «بش قارداش» از جاهای دیدنی بجنورد است و در هفت كیلومتری ‌آن، در ابتدای جاده بجنورد به اسفراین قرار دارد. این مجموعه با محوطه‌ای زیبا، درختان سر به فلك كشیده و استخرهای آب قدمتی دیرینه دارد.

براساس نظر محققان فرم معماری این ساختمان در هیچ یك از آثار معماری ایران مشاهده نشده و صرفا به دست هنرمندان بجنوردی ساخته شده است.

فقیه میرزایی افزود: «بش قارداش» امروز از مناطق نمونه گردشگری و مهم و مجموعه‌ای است تاریخی- تفریحی كه آب چشمه آن از معروف‌ترین آب‌های معدنی شرق كشور به شمار می‌رود.این اثر در تاریخ 11 دی 1380 با شماره ثبت 4575 به‌ عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تهیه كننده «فرهنگ مردم» از دیگر بخش های برنامه به نقش و جایگاه كار‌ترانه‌ها در زندگی مردم‌ به ویژه كار‌ترانه‌های زنان پنبه‌چین، زنان تاله‌كوب و لوبیا‌چین اشاره كرد و گفت : همچنین در برنامه جمعه دهم آذر، از نقش و كاركرد چیستان‌ها در «فرهنگ مردم» خواهیم گفت.

گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه كنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری مریم حق‌نظری و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت 21:30 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع