هفته‌های ایرانی در رادیو ایران

چند وقتی است كه رادیو ایران در برنامه هفته‌های ایرانی به استان‌های مختلف كشورمان سفر كرده و از آنجا صدای مردم را به گوش مسئولان می‌رساند.

1402/07/26
|
09:39
|

در همین راستا گفت‌وگویی را با مسئولان و دست اندركاران این برنامه انجام داده ایم، آنچه می خوانید ماحصل این گفتگوهاست.

انعكاس ظرفیت‌های ویژه استان‌ها

عبدالرسول جوادی بالاجاده مدیر روابط‌عمومی رادیو ایران بیان می‌كند: با توجه‌ به‌ گستره فراگیر، پیشینه‌ فرهنگی‌ و رسانه‌ای‌ و مأموریت‌ شبكه‌ رادیویی‌ ایران، پرداختن‌ به‌ نقاط مختلف‌ ایران در حوزه های‌ گوناگون، به‌ عنوان اصلی‌ پذیرفته‌ و معمول در عملكرد این‌ رسانه‌ تثبیت‌ شده است‌.

او ادامه می‌دهد: وسعت‌ جغرافیایی‌ و تنوع فرهنگی‌ در این‌ كشور پهناور اقتضا می‌كند ظرفیت‌های‌ فراوان و منحصر به‌ فرد هر خطّه‌ با تمركز بیشتری‌ به‌ عموم مخاطبان معرفی‌ شود.

از این‌ رو رادیو ایران طرح «هفته‌های‌ ایرانی‌» را با هدف انعكاس ظرفیت‌های‌ ویژه و منطقه‌ای‌ هر استان در زمینه‌های‌ فرهنگی‌، هنری‌، اجتماعی‌، گردشگری‌، اقتصادی‌ و سایر حوزه ها با همكاری‌ وزارتخانه‌ها، سازمانها، نهادها، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و ادارات كل‌ مرتبط‌، و با مشاركت‌ مراكز صدا و سیما و گروه های‌ برنامه‌ساز و تولید و پخش‌ شبكه‌ و ظرفیت‌ تعامل‌ با ایرانیاران برگزار می‌كند.

جوادی تصریح می‌كند: در اجرای برنامه «هفته‌های ایرانی»، همزمان با هفته دفاع مقدس و در آستانه هفته وحدت، رادیو ایران مهمان مردم خونگرم كردستان شد، استان های گیلان و اردیبل از دیگر مناطقی بود كه تیم برنامه‌ساز به آن دیار سفر كرد، در هفته آتی نیز رادیو ایران قصد دارد به ایلام سفر كند. «هفته های ایرانی» سه شنبه‌ها ساعت 22:00 از استان مربوطه روی موج رادیو ایران، شنیده می‌شود.

پیگیری مسائل مردم در سطح ملی

كاظم داداشی مدیر گروه رادیو ایران می‌گوید: كانون ایران یاران از سال 96 شروع به كار كرده است، هدف از این كانون این است كه هموطنان در اقصی نقاط كشور، از شهر و روستای خودشان تولید محتوی انجام دهند. تا با این كار معضلات و مشكلات یك استان در سطح ملی پیگیری بشود. چون رادیو ایران به عنوان فراگیرترین رادیوی كشور هست.

ایرانیاران رادیو ایران در هر شهر و روستایی صدای مردم دیار خود هستند

غلامحسین طالبی مدیر طرح و برنامه ریزی و مسئول كانون ایرانیاران رادیو ایران می گوید: كانون ایرانیاران رادیو ایران با هدف ایجاد شبكه همكاران افتخاری رادیو ایران در سراسر كشور از سال 96 آغاز به كار كرد. توانمند سازی ایرانیاران با برگزاری دوره های آموزشی برنامه سازی رادیویی در بستر فضای مجازی در حال انجام است و پس از آن دریافت تولیدات رادیویی كاربر محور را از ایرانیاران داریم كه با طراحی جدیدی كه در جدول پخش رادیو ایران صورت گرفته و روزانه برنامه‌ای مختص پخش این تولیدات در نطر گرفته شده است.

او ادامه می دهد: كانون ایرانیاران در صدد است به زودی از اولین رادیوی اینترنتی تولید مخاطب رونمایی كند. در این رادیو كه بر اساس الزامات دوره تحولی جدید سازمان برنامه ریزی شده است، ایرانیاران رادیو ایران در هر شهر و روستایی صدای مردم دیار خود هستند و فرصتی برابر در اختیار علاقمندان به رادیو قرار گرفته است تا علاوه بر زحماتی كه در تمام شبكه های رسانه ملی برای انعكاس صدای مردم كشیده می شود، رسانه اختصاصی صدای مردم را داشته باشیم كه تولیدات آن نیز توسط خود مردم كه همان ایرانیاران ما هستند صورت می پذیرد.

طالبی تصریح كرد: شایان ذكر است كانون ایرانیاران رادیو ایران در هفته های ایرانی، هر هفته با حضور در یك استان، در جمع ایرانیاران آن استان نشست صمیمانه با مدیران و برنامه سازان رادیو ایران و همچنین كارگاه آموزشی برنامه سازی برگزار می كند تا از نزدیك نیز به صورت چهره به چهره با ایرانیاران هر استان بحث و تبادل نظر كند.

بازگویی ویژگی های استان های كشورمان از امواج رادیو ایران

رضا بحیرایی مدیر گروه ورزش و تفریحات رادیو ایران می گوید: طرح «هفته های ایرانی» پروژه ای ایست كه از اول مهرماه در شبكه رادیویی ایران آغاز شده است. در این طرح هر هفته برنامه های شبكه رادیویی ایران به سمت و سوی یكی از استانهای كشور عزیزمان ایران منعطف می شود تا در ابعاد مختلف ویژگیهای استان مورد نظر برای سایر هموطنان بازگو شود.

بحیرایی ادامه می دهد: ارتباط با مسئولان استانی، ظرفیتهای اجتماعی و فرهنگی، ورزشی و تاریخی و گردشگری از جمله ی این ابعاد هستند. در انتهای هر هفته و در روزهای پنجشنبه و جمعه گروه برنامه ساز برنامه «زیر آسمان ایران» با سفر به استان مورد نظر دو برنامه را از نزدیك و از میان مردم آن دیار تهیه و تدارك می بیند.

بحیرایی تصریح می كند: تدارك گردهمایی با ایرانیاران رادیو ایران در استانها از دیگر اهداف این سفر است. گروه ورزش و تفریحات نیز در همین راستا و در روزهای سیزدهم و چهاردهم مهرماه عازم شهر گرگان شد و برنامه «زیر آسمان ایران »را از مركز گلستان تقدیم شنوندگان خود كرد ... حضور در شهرهای كردكوی و بندر تركمن و دیدار با هموطنان و تهیه ی گزارشهای مردمی، مقارن با ایام هفته ی وحدت از دیگر نقاط عطف این سفر بود.. دیدار با كارافرینان روستایی و معرفی آنان نیز از دیگراهداف این سفر بود كه محقق شد.

یك تهیه كننده خوب نیاز سلایق مختلف را در نظر می‌گیرد

حسین معصومی تهیه كننده برنامه «زیر آسمان ایران » با بیان اینكه رادیو ایران شنوندگان زیادی از مردم اردبیل دارد، درباره هنر تهیه كنندگی می گوید: افرادی كه می توانند دیگران را با خود همراه سازند و نیاز سلایق مختلف را پوشش دهند جزو آن اشخاصی هستند كه استعداد تهیه كنندگی دارند.

او در خصوص تعریف تهیه كنندگی خاطر نشان می كند: اگر در وجود خودمان حس این را داریم كه انسان های اطراف خودمان را با خودمان همراه می كنیم و سلایق مختلف را در نظر می گیریم و مخاطب را می توانیم راضی نگه داریم.

او پیشنهاد می‌دهد كه دوستان می توانند برای تهیه كنندگی از ساخت پادكست شروع كنند.

كوشا در جهت تعالی فرهنگ كشور

عباس محبی بازیگر كشور كه با تیم هفته های ایرانی به اردبیل سفر كرده بود، می‌گوید: در چند قرنی كه ایران در تاریخ درخشیده است، مورد هجمه‌های مختلفی قرار گرفته است. و ما باید دست به دست هم بدهیم ، تا در جهت تعالی فرهنگ كشور، كوشا باشیم.

محبی در خصوص استان اردبیل ادامه می‌دهد: اردبیل یك استان هنر پرور است و بزرگان زیادی را در خود پرورش داده است. اكبر عبدی، میر طاهر مظلومی و آتش تقی پور از افتخارات هنری، ایران هستند.

شوخی‌بردار نیست

حمید رضا رضایی گوینده و دوبلور می گوید: وارد شدن در عرصه رسانه، تولید محتوی خصوصا گویندگی اصلا شوخی بردار نیست چون شما با تكنولوژی ای به اسم میكروفون سر و كار دارید و میكروفون مساحت توانایی و اشراف و علاقه شما را به مخاطب مشخص می كند، گویندگی جزو سخت ترین كارهای دنیاست كه همیشه باید تمرین كرد.

برای ایرانیاران رادیو ایران كارگاه آموزشی برگزارشد. اردبیلی ها حضور خوبی داشتند و به خوبی از این كارگاه آموزشی استقبال كردند.

به خاطر اینكه تعداد دوستان زیاد بود، این كارگاه در دو نوبت برگزارشد و نكاتی را عزیزان و اساتید برنامه سازی مطرح كردند كه امیدوارم این جلسات برای ایرانیاران شهر اردبیل مفید واقع شد كارگاه برنامه سازی رادیو ایران روز جمعه 21 مهر ساعت 14:00 در اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا گردید البته به جهت تكمیل شدن ظرفیت سالن و استقبال زیاد هنردوستان، این كارگاه آموزشی در دو نوبت یكساعته تشكیل شد.

برنامه« زیر آسمان ایران »پنج شنبه و جمعه ساعت 17:00 از رادیو ایران پخش می شود.

علاقمندان به حرفه گویندگی و برنامه سازی رادیو یی، فرصت را از دست ندهید!

تا دیر نشده در كارگاه آموزش برنامه‌سازی رادیو ایران كه به صورت كاملا رایگان در استان های مورد نظر برگزار می‌شود ثبت نام كنید.

این دوره با حضور تهیه‌كنندگان و گویندگان رادیو ایران برگزار می‌شود. و آدرس پس از ثبت نام برای علاقه‌مندان پیامك می شود.

شركت در این كلاس آموزشی برای عموم آزاد است. شما هم به جمع ایرانیاران رادیو ایران بپیوندید.

دسترسی سریع