پنجم مهر، سالروز شکست حصر آبادان

پنجم مهر ماه سال 1360 نقطه عطفی در تاریخ 8 سال دفاع مقدس به شمار می آید. در این روز؛ اولین عملیات گسترده ایران در مقابل ارتش متجاوز عراق با موفقیت کامل صورت گرفت و شهر آبادان پس از یک سال از محاصره دشمن بعثی خارج شد.

1398/07/05
|
06:39

از آن جا که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تعارض مستقیم با قدرت­ های سلطه گر غرب قرار داشت، از همان ابتدا با مقابله جدی دشمنان مواجه شد که از این میان می توان به درگیری­های داخلی و شورش­های محلی اشاره کرد. تحمیل جنگی نابرابر بر انقلاب نوپای ایران اسلامی با حمایت همه جانبه استکبار جهانی، توسط رژیم بعث عراق آغاز شد. جنگی که تنها محدود به خطوط مقدم جبهه ها نبود، بلکه تمام سرزمین ما اعم از شهرها و روستاها را در گیر خود کرد.

از سوی دیگر آمریکا که در جریان پناهندگی شاه به آن کشور، سفارتش در تهران به تصرف دانشجویان پیرو خط امام در آمده بود؛ دیگر تاب چنین تحقیری را نیاورده و با حمله نظامی به طبس تلاش کرد این حقارت را جبران نمایدکه به صورتی مفتضحانه­ شکست خورد. از این رو امریکا در یک بررسی منطقه ­ای جهت مهار گسترش انقلاب اسلامی و جبران شکست های پی در پی خویش؛ عملیات نظامی علیه ایران توسط رژیم بعثی عراق را طراحی و اجرا کرد.

مرزهای غربی کشور به دلیل همسایگی با عراق؛ در تیرس دشمن بعثی به عنوان همسایه غربی جمهوری اسلامی ایران؛ قرار گرفت. در اوایل شروع جنگ و پس از سقوط خرمشهر؛ عراق تلاش کرد تا از طریق شرق رودکارون و شمال رودخانه بهمنشیر، شهر آبادان را اشغال کند. حصر آبادان از هشتم آبان سال 1359 تا 5 مهر ماه سال 1360 به طول انجامید که این امر از اهمیت ویژه‌ای در راهبرد نظامی دو طرف برخوردار بود.

هنگامی که آبادان در محاصره دشمن قرار گرفت؛ حضرت امام خمینی (ره) خطاب به نیروهای مسلح فرمودند که «حصر آبادان باید شکسته شود» فرمان امام (ره) مبنی بر آزاد سازی آبادان علاوه بر جنبه نظامی، جنبه شرعی نیز پیدا کرد و نیروهای مسلح تمام توان و قوای خود را در این راه صرف کردند. در واقع در پی دستور بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران؛ یکی از 4 عملیات بزرگ و برجسته تاریخ دفاع مقدس رقم خورد که از آن به عنوان یک نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ یاد می‌شود. در واقع شکست حصر آبادان حماسه دلیر مردانی است که رفتند تا همیشه یادشان در قلب‌ها باقی بماند.

دسترسی سریع