سردشت نماد ایثار و مقاومت مردم

«سردشت در آتش» نام ویژه برنامه ای است كه به مناسبت سالروز بمباران شیمیایی سردشت از رادیو ایران تقدیم می شود.

1402/04/08
|
09:35
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، رژیم بعث عراق كه از پیروزی در جبهه‌های جنگ علیه ایران نا امید شده بود، تصور می‌كرد با حملات شیمیایی می‌تواند خواسته‌های خود را بر ملت ایران تحمیل كند.

از این‌ رو در روزهای هفتم و هشتم تیرماه 1366، هواپیماهای بمب‌افكن عراق با بمب‌های شیمیایی به چهار نقطه پرازدحام و متراكم جمعیتی شهر سردشت حمله كردند و زن و كودك و خُرد و كلان و مردم بی‌گناه آن شهر و اطراف آن را آماج گازهای كشنده و دهشتناك شیمیایی قرار دادند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین و وحشتناك‌ترین تهاجم شیمیایی‌ای بود كه آثار و پیامدهای منفی زیادی به بار آورد. جمهوری اسلامی ایران این تهاجم را غیرانسانی اعلام كرد و شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامید.

حمله شیمیایی هواپیماهای متجاوز رژیم بعث عراق به شهر سردشت، به شهادت 110 نفر و مجروح شدن 5000 تن انجامید و هنوز هم تعدادی از مردم مقاوم و شریف شهرستان سردشت با آثار و پیامدهای این بمباران دست به گریبان هستند.

مستند نمایشی «سردشت در آتش» روایت خانواده ی كردی است كه به شهادت می رسند.این برنامه با اجرای بتول نجفی پنجشنبه هشتم تیر ماه بعد از خبر ساعت 19:00 از رادیو ایران پخش می شود

تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع