«فیلم فجر» از زاویه جدید واكاوی می‌شود

مدیر رادیو ایران در گفت و گو با خبر گزاری مهر با اشاره به برنامه «باغ هنر» برای پرداخت به جشنواره فیلم فجر عنوان كرد كه این برنامه توجه به زبان فارسی در فیلم‌های حاضر در این رویداد را بررسی می‌كند.

1401/11/08
|
13:31
|

محمدجعفر محمدزاده مدیر شبكه رادیویی ایران و مسئول شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا درباره فعالیت‌هایی كه در حوزه زبان و ادبیات پارسی دارند به خبرنگار مهر گفت: زبان فارسی، زبان رسمی، ملی، فراگویشی، قومی و زبان میانجی است؛ این زبان وسیله‌ای است كه قومیّت‌های مختلف ایرانی به وسیله آن با یكدیگر ارتباط برقرار می‌كنند. یكی از لرستان، یكی از آذربایجان، دیگری از بلوچستان و یكی از جنوب ایران و… وقتی به هم می‌رسند نقطه اشتراك و امكان ارتباطشان با زبان فارسی فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین هرچقدر این نقطه اشتراك تضعیف شود ارتباط مردم با هم تضعیف می‌شود؛ ارتباط مردم كه تضعیف شود یعنی هویّت ملی ما به خطر می‌افتد.

محمدزاده با تاكید بر توجه به هویّت ملی ایران به عنوان اولین نقش ارتباطی زبان فارسی ادامه داد: نقش دیگر زبان فارسی این است كه امروزِ ما را با گذشته چندهزار ساله این سرزمین پیوند می‌دهد؛ زبان فارسی دست كم از هفتصد سال پیش از میلاد تاریخ روشن و قابل مطالعه دارد. در طول این مدت این زبان توانسته تاریخ فرهنگ و تمدن ایرانیان را نسل به نسل منتقل كند.

مدیر رادیو ایران نقش رسانه در پاسداشت زبان فارسی را در سه ساحت برشمرد و افزود: نخست باید ساحت «واژگان» فارسی را حفظ كنیم یعنی بكوشیم در رسانه از واژه‌های فارسی كه در منابع ما موجود است یا ریشه و اصالت فارسی و ایرانی دارند استفاده كنیم؛ دوم ساحت «ساختاری» زبان را حفظ كنیم یعنی فعل، فاعل و مفعول، قید و صفت را در جای درست بكار بگیریم. سوم نیز ساحت «آوایی» را رعایت كنیم زیرا یكی از ارزش‌ها و زیبایی‌های زبان فارسی نظام آوایی آن است.

وی اضافه كرد: گوینده و مجری رسانه باید بتواند این سه ساحت زبان را به خوبی حفظ و رعایت كند. بیشترین تلاش ما در رادیو این است كه در ساحت «واژگان» مراقب زبان فارسی باشیم یعنی واژگان بیگانه‌ای كه وارد فارسی شده‌اند و فرهنگستان برایشان معادل‌سازی كرده‌است را از طریق رسانه به مخاطب معرفی كنیم و در ساحت‌های دیگر به ویژه ساحت آوایی زیبایی زبان را حفظ كنیم.

مدیر شبكه رادیویی ایران در بخش دیگر به برنامه‌های فرهنگی و هنری اشاره و عنوان كرد: برنامه «باغ هنر» در ایام جشنواره فیلم فجر روی آنتن می‌رود و علاوه بر بازتاب اخبار این رویداد مهم، توجه به زبان فارسی در فیلم‌های حاضر در این رویداد را مورد بررسی قرار خواهد داد. برنامه‌های «در انتهای شب»، «قند پارسی» و «قرار شاعرانه» با معرفی و مرور متون كهن تلاش دارند تا از این مسیر موجب تقویت زبان فارسی شوند. همچنین رادیو ایران در برنامه «پارسی گویان» به پارسی زبانان جهان به‌ویژه در كشورهایی مثل افغانستان، تاجیكستان، پاكستان و هندوستان می‌پردازد.

محمدزاده ادامه داد: در سال 1397 به پیشنهاد ما «شورای پاسداشت زبان فارسی» در معاونت صدای جمهوری اسلامی تشكیل شد و از آن زمان تاكنون با آموزش برنامه‌سازان و نیز رصد برنامه‌های رادیویی تلاش كرده‌ایم تا در برنامه‌های‌مان به پاسداشت زبان فارسی كمك كنیم؛ گرچه پاسداشت زبان فارسی یك حركت ملی است و وظیفه همه مردم ایران و دیگر رسانه‌های جمعی است و همه باید بكوشند در كنار رادیو به صورت زنجیروار و دست در دست هم از این زبان زیبا و گوش‌نواز حفاظت كنند.

وی در پایان از برگزاری چند دوره آموزشی برای برنامه‌سازان، برگزاری جشنواره آیین سخن و قرار گرفتن موضوع پاسداشت زبان فارسی در جشنواره بزرگ پژواك خبر داد.

برنامه‌های رادیو ایران روی موج FM ردیف 90 مگاهرتز قابل دریافت است.

دسترسی سریع