جستجوی واژه «ایران» در اشعار محتشم كاشانی

برنامه «پارسی گویان» این هفته پنجشنبه بیستم مرداد، با حضور دكتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی به بررسی واژه «ایران» در اشعار عاشورایی محتشم كاشانی می پردازد.

1401/05/20
|
07:48
|

به گزارش شبكه رادیویی ایران، برنامه «پارسی گویان» پنج شنبه‌ها ساعت 16:00 با محوریت پاسداشت زبان فارسی از رادیوایران پخش می‌شود.
زهرا صالحی تهیه كننده برنامه «پارسی گویان» بیان كرد: این هفته پنجشنبه با حضور دكترمحمدجعفرمحمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگرزبان و ادبیات فارسی به بررسی واژه «ایران» در اشعار عاشورایی محتشم كاشانی خواهیم پرداخت.
وی ادامه داد: كمال‌الدین علی محتشم كاشانی شاعر ایرانی قرن دهم در سال 905 هجری قمری در كاشان زاده شد.
محتشم از مهمترین شاعران مرثیه‌سرای شیعه است. محتشم با سرودن دوازده بند در مرثیه شهدای كربلا كه بند اول تركیب بند وی با بیت «باز این چه شورش است كه در خلق عالم است؟/ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است؟» آغاز می‌شود، مقام والایی در مرثیه سرایی كسب كرد. دیوان محتشم شامل تركیب‌بندها، غزلیات، قصاید، قطعات، مثنویات و رباعیات می‌باشد. مجموعه‌ای از غزلیات عاشقانه با نام «رساله جلالیه» نیز از وی باقی مانده است.
صالحی اظهار داشت: گفتگویی نیز با دكتر احسان‌الله شكراللهی رئیس مركز تحقیقات فارسی هندوستان خواهیم داشت.
این‌ تهیه ‌كننده در پایان تصریح كرد: در قسمتی از برنامه فرزانه شكراللهی به روال هر هفته كارشناس ادبیات بخش هایی از شاهنامه را می خواند.
«پارسی گویان» به تهیه كنندگی سیده زهرا صالحی و با اجرای حسن همایی و با حضور محمدجعفر محمدزاده پنجشنبه ها ساعت 16:00 و باز پخش آن سه شنبه ها ساعت 23:00 از رادیو ایران پخش می شود
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع