جشنواره «آیین سخن» در راستای پاسداشت زبان فارسی

شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، اقدام به برگزاری جشنواره «آیین سخن» در راستای نگهبانی، توسعه و ترویج زبان فارسی كرده است.

1401/03/24
|
11:07
|

به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره «آیین سخن» ،یدالله گودرزی دبیر جشنواره بیان كرد: فراخوان این جشنواره از آغاز اردیبهشت ماه اعلام شد و تا 25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی ادامه یافت.
وی گفت: اصلی‌ترین بخش جشنواره، برنامه‌سازی در حوزه پاسداشت زبان فارسی است كه دبیرخانه این جشنواره اقدام به دریافت آثار در قالب‌های مستند، گفت‌و‌گو محور، گفتار محور، مسابقه و برنامه تركیبی و نمایشی كرد.
بنابر اعلام دبیر جشنواره «آیین سخن» بیش از 250 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است كه با توجه به تخصصی بودن موضوع و فرصت كم، قابل توجه و پرشمار است.
این آثار از شبكه‌های رادیویی معاونت صدا و رادیوهای مراكز استان‌ها به دبیرخانه رسیده است.
گودرزی گفت: هم اكنون هیئت انتخاب، مشغول گزینش آثار برای ارسال به جلسات داوری است.
دبیر این جشنواره درباره تركیب داوران اظهارداشت: در داوری آثار سعی شده است تا از چهره‌های نامدار رسانه و فرهنگ كشور استفاده شود.
به گونه‌ای كه هم از كارشناسان رادیویی و برنامه‌سازی در تركیب داوران باشد و هم استادان زبان فارسی و ادیبانی كه با برنامه‌سازی رادیویی آشنایی دارند.
وی درباره نام داوران گفت: تركیب داوران درحال نهایی شدن است ولی چهره هایی چون دكتر علیرضا قزوه، دكتر محمدجعفر محمدزاده، دكتر محمدرضا تركی ، دكتر اسماعیل امینی، برهانی مرند، حسین قرایی، دكتر نادری، موسوی جزایری، داداشی و كمالی در داوری جشنواره آیین سخن حضور دارند.
شایان ذكر است جشنواره «آیین سخن» با پشتیبانی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برپا خواهد شد و استادان ادبیات و رسانه‌ در آن حضور دارند.
گفتنی است آیین پایانی نخستین جشنواره «آیین سخن» ویژه پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، 14 تیر ماه همزمان با روز« قلم » در استودیوی شماره یك معاونت صدا برگزار خواهد شد.
تنظیم كننده: سمانه حیدرزاده

دسترسی سریع